E imza ArkSigner Yazılımı Güncelleme

Reçetem sisteminde kullandığım E imza ArkSigner Yazılımı Güncellemesini nasıl yaparım

ArkSigner yazılımı nedir

Uygulamalara entegre edilerek, uygulamalara elektronik imza yeteneği kazandıran bir geliştirme kütüphanesidir. Reçetem sistemi başta olmak üzere Sağlık Bakanlığının birçok uygulamasında e imza girişi için ArkSigner kullanılıyor.

Yazılım, ArkSigner Yazılım ve Donanım San. A.Ş. firması tarafından geliştiriliyor. Türkiye ve dünyada dijital güvenlik alanında hizmet veren ArkSigner firması, 2015 yılında Ankara’da kuruldu. İlk olarak güvenli elektronik imza çözümlerini piyasaya süren firma, daha sonra kimlik doğrulama ve uzaktan kimlik tespiti çözümleri ile ürün yelpazesini genişletti.

Tamamen yerli imkanlar kullanılarak geliştirilen yazılım ve donanım çözümlerini kullanıcılara yüksek güvenlik ve pratik kullanım özellikleri ile sunan ArkSigner’ın Ankara, İstanbul, Dubai ve New York’ta ofisleri bulunuyor.

E imza ArkSigner Yazılımı Güncellemesini nasıl yaparım

Yazımım güncellemesi için uyulması gereken basit adımlar var

Araç çubuğunda uygulamayı kapatın

Windows ekranın sağ alt köşesindeki mor renkli üzerinde A harfi olan ArkSigner e-imza uygulamasına farenin sağ tuşu ile tıklayın.

Araç çubuğunda uygulamayı kapatın
E imza ArkSigner Yazılımı Güncelleme – İlk önce Araç çubuğunda uygulamayı açın

Açılan seçeneklerde Uygulamayı Kapat seçeneğine tıklayarak uygulamayı kapatın

Araç çubuğunda uygulamayı kapatın
Araç çubuğunda uygulamayı kapatın

Denetim masasından uygulamayı kaldırın


Uygulamayı Denetim Masasından kaldırın
Uygulamayı Denetim Masasından kaldırın

Windows Denetim Masasına girerek uygulamaya farenin sol tuşu ile sadece 1 kez tıklayın. Daha sonra da yukarıda Kaldır seçeneğini seçerek uygulamayı bilgisayardan tamamen kaldırın

Chrome uzantılarında ArkSigner varsa kaldırın

ArkSigner uzantısı varsa onu da kaldırın
ArkSigner uzantısı varsa onu da kaldırın

Google Chrome uzantılarına erişebilmek için ekranın sağ üst köşesindeki üst üste 3 nokta ikonuna tıklayın. eğer ArkSigner uzantısı varsa onu da kaldırın.

Bilgisayarı başlat menüsünden yeniden başlatın.

ArkSigner yazılımını sitesinden indirip kurun

https://www.arksigner.com/indir adresine girip ArkSigner yazılımının kullandığınız işletim sistemine uygun sürümünü indirin.

Bilgisayarınıza indirdiğiniz ArkSigner yazılımını farenin sağ tuşu ile tıklayın. Açılan menüde “Yönetici olarak çalıştır” seçeneğini seçin ve bu şekilde bilgisayarınıza kurun

Daha sonra yine Chrome Uzantılar ekranına geçin ve Chrome ArkSigner eklentisini kurun.

Bilgisayarı kapatıp yeniden başlatın..

Bilgisayar açıldığında sağ altı köşede ArkSigner yazılımının ikonu çıkınca sağ tuş ile tıklayıp Online Test seçeneği ile uygulamanın çalışıp çalışmadığını test edebilirsiniz.

Diğer ArkSigner hata kodları ve çözümleri

ArkSigner Hata – 16 kodlu hata

ArkSigner Hata - 16
ArkSigner Hata – 16

Hata mesajı içeriği: E-İmza kartınıza erişilirken bir problem ile karşılaşılmıştır. Lütfen e- İmza kartınızı çıkartıp başka bir USB portuna takınız. Sorun Devem etmesi durumunda lütfen bilgisayarınızı yeniden başlatınız.

Bu hata mesajı genellikle sunucular (Sağlık Bakanlığı Reçetem, SİNA, vb) yoğun olduğu zaman ortaya çıkar. 1-2 dakika sonra tekrar deneyin. Eğer yine aynı hata mesajını alıyorsanız, kart okuyucusunu çıkartıp başka bir USB portuna takın.

Eğer sorun yine düzelmedi ise, e imzanızın PIN numarasını değiştirin.

ArkSigner uygulaması yüklü fakat “Akıllı Kart Sihirbazı”nda ve uygulamada (Renkli Reçete, SİNA, vb) takılı akıllı kart listelenmiyor

Bilgisayarınıza e – imza okuyucu usb akıllı kart takılı olmasına rağmen, “Akıllı Kart Sihirbazı”nda ve ArkSigner’ı kullanan uygulamalarda takılı akıllı kartın listelenmemesi sorunu yaşanabiliyor.

Eğer kart okuyucu eksi model bir 2.0 USB ise, bunu yeni bilgisayarlardaki 3.0 USB portlarında takarsanız sorun yaşanabiliyor. Eğer bilgisayarda USB 2.0 port var ise oraya takın. USB portlar mavi, 2.0 portlar ise siyah renklidir.

USB 2.0: Siyah   USB 3.0: Mavi renktedir
USB 2.0: Siyah USB 3.0: Mavi renktedir

Eğer kart okuyucu USB 2.0 portuna takılı olmasına rağmen okumuyor ise, başka bir arkadaşınızın kart okuyucusunu ödünç alın. Arkadaşınızın kart okuyucusu içindeki sim kartı çıkarıp kendi kartınızı takın. Bu hali ile bilgisayarınıza kart okuyucuyu takın. Eğer e imzanız uygulamada görüldü ise, size ait kart okuyucu bozulmuş demektir.

Kaynaklar:

ArkSigner kurumsal sitesi

Konu ile ilgili diğer yazılar

E-imza işlemleri